Borkai Zsolt

Kilka dni przed wyborami samorządowymi Węgrami wstrząsnął skandal seksualny z udziałem polityka Fideszu. Ujawnił go prawnik mający od lat pośredniczyć w przekazywaniu łapówek dla rządzących.


Bohaterem afery jest Borkai Zsolt, walczący o reelekcję burmistrz miasta Györ. Anonimowy autor opublikował zdjęcia tego byłego medalisty igrzysk w Seulu w 1988 r. (srebro w konkurencji koń z łęgami) uprawiającego seks z prostytutkami podczas rejsu jachtem po Adriaty

Afera wstrząsnęła Węgrami nie tylko z tego powodu. Okazało się bowiem, że obie prostytutki otrzymały z miasta Györ 3 mln forintów (ok. 40 tys. zł) dotacji unijnej na działalność firmy zajmującej się organizacją wesel. Reklamy ich spółki można do dzisiaj oglądać w prorządowej telewizji TV2.


Burmistrz w wypowiedzi dla węgierskiej telewizji nie odniósł się do tego wątku. Przyznał jedynie, że korzystał z usług prostytutek, i powiedział, że tego żałuje. Fidesz, którego członkiem jest Zsolt, początkowo nie odnosił się do afery. W końcu partia wydała oświadczenie, z którego wynika, że cała sprawa dotyczy jego życia prywatnego i nie ma czego komentować.

“Adwokat diabła” ujawnia
Wątek obyczajowy to jednak tylko jeden z aspektów skandalu, i wcale nie najważniejszy. Autor, który go ujawnił, twierdzi, że od wielu lat współpracował z najważniejszymi politykami Fideszu. Miał pośredniczyć w załatwianiu dla nich łapówek w zamian za korzystne decyzje administracyjne oraz wyłudzać dotacje unijne. Swoje rewelacje opublikował na blogu pod nazwą “Adwokat diabła”.

Jedna z ujawnionych przez niego spraw dotyczy odrolnienia działek w okolicy Györ, która została następnie przekwalifikowana na teren inwestycyjny, a w końcu sprzedana pod fabrykę samochodów dla niemieckiego koncernu Audi. Właścicielem ziemi była firma zarejestrowana w Luksemburgu, a należąca do Zoltana Rákosfalvyego, prawnika współpracującego z Borkaiem Zsoltem (zatrudniony jest w niej m.in. jego syn).

Burmistrza Györu podróże zagraniczne
“Adwokat diabła” twierdzi również, że latami pośredniczył w przekazywaniu łapówek od przedsiębiorców dla skorumpowanych urzędników. Ci ostatni prali brudne pieniądze w chińskim banku, który pobierał 20 proc. prowizji.

Na korupcji wzbogacić się miał również burmistrz Zsolt. Prawnik pisze, że był on tak ostrożny, iż na miejsce prowadzenia rozmów o nielegalnych interesach wybierał zawsze zagraniczne miasta. Pieniądze pochodzące z łapówek miały mu być wypłacane na konto w jednym z chorwackich banków. Prawdopodobnie z tego względu wybrał ten kraj jako cel swoich podróży z prostytutkami, co zostało uwiecznione na opublikowanych zdjęciach.

Skandal nie zaszkodzi rządzącym?
Skandal wypłynął tydzień przed przypadającymi w niedzielę wyborami samorządowymi. Ich stawka jest ogromna. Opozycja ma szansę po raz pierwszy od 2010 r. wygrać wybory w Budapeszcie z dotychczasowym burmistrzem, pochodzącym z Fideszu. Wszystkie liczące się opozycyjne partie poparły bowiem wyłącznie jednego kandydata. Podobna strategia obowiązuje w większości okręgów wyborczych w całych Węgrzech.

  • W normalnych warunkach taki skandal byłby na rękę opozycji. Ale Jobbik postanowił wyłamać się ze wspólnej koalicji, twierdząc, że Koalicja Demokratyczna byłego socjalistycznego premiera Ferencsa Gyrucsanya w “odrażający sposób” uderza w burmistrza Györ. Trudno mówić tu o przypadku. Najprawdopodobniej Fidesz wpadł w panikę i obiecał coś politykom Jobbiku w zamian za zerwanie bloku z resztą opozycji – mówi “Wyborczej” Edit Zgut, węgierska politolożka Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
    Opozycja również uwikłana w skandal seksualny
    Nie jest to jedyny skandal obyczajowy, jaki został ujawniony w ostatnich dniach. Przed dwoma tygodniami do sieci wyciekły zdjęcia zabawiającego się z prostytutką burmistrza miasta Budaörs, którego popiera opozycja. Twierdzi on, że widoczna na zdjęciu z nim kobieta była jedynie masażystką, która miała go “zwabić”, by stworzyć kompromitujące go materiały.
  • Ta kampania pokazuje, jak debata publiczna na Węgrzech sięgnęła bruku. Dawniej publikowanie sekstaśm było tematem tabu. Z drugiej jednak strony afera Borkaia ujawniła, jak bardzo system polityczny na Węgrzech powiązany jest z korupcją i próbami jej legalizacji – mówi Edit Zgut.

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s